Проблема зі специфічними мікробними стимулами викликає довготривалу епігенетичну зміну вроджених імунних клітин, що призводить до посиленої відповіді на друге зараження тим самим, або непов’язаним мікробним ушкодженням, процесом, що називають тренувальним імунітетом. Це відкриває новий шлях в вакцинології для розробки вакцин на основі тренувального імунітету (TIbV), визначається як вакцинні складники, які викликають тренування вроджених імунних клітин.

На відміну від звичайних вакцин, які націлені на те, щоб викликати тільки специфічні відповіді на антигени, пов’язані з вакцинами, TIbV прагнуть стимулювати більш широкі реакції. Так як тренований імунітет зазвичай запускається рецепторами розпізнавання образів (PRR), TIbV слід формулювати з мікробними структурами, що містять відповідні PRR-ліганди.
Вакцини, які можуть потрапити в категорію TIbV, включають бактеріальні препарати, які використовуються для рецидивуючих інфекцій дихальних шляхів або сечовивідних шляхів (51 – 53). Попередні і недавні дослідження надають багато клінічних спостережень, що комбінації інактивованих бактеріальних вакцин викликають перехресний захист від інфекцій, що викликаються абсолютно різними мікроорганізмами (41, 54). У разі сублінгвальної вакцини Bactek® (MV-130), призначеної для запобігання рецидивних інфекцій дихальних шляхів, спостерігалося значне зниження швидкості інфікування пацієнта (51). Крім індукції специфічного Т-клітинного імунітету проти бактерій, включених в Bactek® (MV-130), у пролікованих пацієнтів спостерігалося посилення відповіді Т-клітин на неспоріднені антигени грипу (51).
Bactek® (MV-130) запускає сигнальні шляхи TLR і NLR на DC, вивільняючи навчені характерні цитокіни імунітету (TNFα, IL-6 і IL-1β) (47). Крім того, MV130 сприяв генерації відповідей Th1 і Th17 з високими рівнями IL-10 як in vitro, так і in vivo на антигени, пов’язані з MV130 і сторонніми спостерігачами (47). Недавнє клінічне дослідження, проведене у дітей з рецидивуючими нападами хрипів (в основному вірусної етіології), продемонструвало клінічну користь Bactek® (MV-130), а також захист на експериментальних моделях респіраторних вірусних інфекцій за допомогою навчених механізмів імунітету (Nieto et al., Рукопис в процесі підготовки).
Так само Uromune® (MV 140) – інша сублінгвальна цільноклітинна бактеріальна вакцина, інактивована нагріванням, розроблена для запобігання рецидивуючих інфекцій сечовивідних шляхів (52, 53, 55), також була ефективна проти видів уробактерій, що не входять в її склад (53). Uromune® (MV 140) також запускає вивільнення TNFα, IL-6 і IL-1β DCs, хоча і з використанням різних сигнальних шляхів від MV130, та індукує відповіді Th1 і Th17 за допомогою механізмів, опосередкованих CLR і TLRs (56). Таким чином, вакцини як Bactek® (MV-130), так і Uromune® (MV 140) індукують вивільнення східного набору цитокінів, що приписуються тренованому імунітету, і сприяють гетерологічним відповідямTh1 і Th17 in vivo, як описано для вакцин, що стимулюють тренований імунітет

Клінічні застосування TIbV Bactek® (MV-130) і Uromune® (MV 140):

  1. Коли звичайні вакцини недоступні для патогенних мікроорганізмів, які викликають рецидивуючі інфекції, такі як ті, що відповідальні за багато респіраторних і сечових інфекцій, найбільш поширених інфекцій у людей (83, 84). На цьому етапі цікаво відзначити, що під час спалаху пандемії грипу 1918 року (іспанський грип) бактеріальні вакцини використовувалися в профілактичних цілях з досить дивовижним успіхом, враховуючи вірусну природу інфекції. Хоча це спостереження можна пояснити простою профілактикою вторинних інфекцій S. pneumoniae, яка була включена до багатьох з цих вакцин (85), не взаємовиключною альтернативою може бути те, що вони діють, викликаючи тренований імунітет, тобто, як TIbV, дійсно захищає від інфекції грипу.
  2. Запобігти захворюванню, при якому бактерії і вірусні коінфекції відіграють важливу роль, наприклад загострення астми (86).
  3. Коли направлено на патогени з високою частотою мутацій, такі як вірус грипу (87, 88). Широкий спектр TIbV може обійти виборчий тиск високоспецифічних вакцин. Це також може застосовуватися для запобігання появи нових штамів бактерій при звичайній вакцинації, як це відбувається з вакцинами, спрямованими на конкретні пневмококові серотипи (89).
  4. При використанні в профілактичних цілях для людей, схильних до інфекцій, для яких немає вакцин, тобто дітей і людей похилого віку, які схильні до інфекцій слизової оболонки (90, 91). Також при певних станах імунодефіциту, при яких часто зберігається вроджений імунітет. У цьому сенсі TIbV може бути досяжною альтернативою використанню широкого спектра антибіотиків в профілактичних цілях при рецидивуючих інфекціях (92, 93).
  5. Відновлення імунної реакції в клінічних умовах, пов’язаних з імунним паралічем, таких як важкий сепсис і/або злоякісні процеси (94).

 

Детальніше ознайомитись з перекладом статті: «Навчені вакцини на основі імунітету: нова парадигма для розробки протиінфекційних препаратів широгого спектра дії»